Kilka rad dla Młodej Pary

Jeśli wybraliście już fotografa to warto z nim współpracować by otrzymać możliwie najlepsze zdjęcia. Zebrałem dla Was kilka rad aby Wasze zdjęcia były jeszcze lepsze.

-Warto skontaktować się z fotografem na tydzień przed ślubem i się przypomnieć i ewentualnie poinformować jeżeli nastąpiły jakieś zmiany. Jeżeli by się coś wydarzyło i wybrany fotograf nie mógł być obecny podczas waszego ślubu, to tydzień może Was jeszcze uratować i znajdziecie zastępstwo.

-Jeżeli zależy Wam na zdjęciach detali [ obrączki, buty panny młodej, bukiet itp ] to powiedzcie o tym fotografowi , i ustawcie je w widocznym miejscu.

-Wchodzicie/wychodzicie z kościoła czy sali ślubów wolnym dostojnym krokiem, nieśpieszycie się nie rozgladacie na boki patrzycie przed siebie i na siebie uśmiechając sie czasami.

-Podczas składania przysięgi bądźcie zwróceni twarzami do siebie, przysięgacie sobie a nie  księdzu czy urzednikowi USC

-Zadbajcie aby w czasie błogosławieństwa ograniczyć liczbe przebywających w pokoju osób do niezbednego minimum.

-Przy zakładaniu obrączek ważne jest by zakładać je powoli i ich nie zasłaniać.

-Jeśli wynajeliście fotografa na ślub to zadbajcie o to by nikt z rodziny i zaproszonych gości nie przeszkadzał mu w pracy, zwłaszcza podczas najważniejszych momentów ceremonii takich jak przysięga, zakładanie obrączek itd

-Aby Wasze zdjęcie grupowe było możliwie najlepsze to pomóżcie fotografowi zebrać wszystkich do wspólnego zdjęcia.

-Jeśli macie ustalony plan wesela to poinformujcie fotografa o najważniejszych jego punktach, jeżeli Wasz plan zaklada atrakcje typu fajerwerki, puszczanie lampionów itd to uprzedźcie o tym fotografa.

-Z racji reportażowego charakteru wesela fotograf rzadko ma możliwość uwiecznić każdego gościa weselnego na zdjęciach, jeżeli zależy Wam by na zdjęciach uwiecznić ważne dla Was osoby wskażcie je fotografowi jak również wskażcie fotografowi osoby które nie życzą sobie być fotografowane.

-Plener ślubny proponuję wykonać w dniu innym niż dzień ślubu, dlaczego ?
- jest więcej czasu, nie czekają na Was goście weselni nie trzeba się śpieszyć
- jest możliwość aranżacji w wielu miejscach oraz dopasowania pory dnia
- można zaszaleć, nie martwiąc się o zbrudzenie/zniszczenie stroju ślubnego

-Dobrze jak fotograf jest być chwilkę przed Wami na miejscu czy to pod kościołem czy salą weselną, a musi spakować  swój sprzęt itd więc pamiętajcie aby nie pędzić i dać mu chwilkę.

-Pamiętajcie o miejscu dla fotografa podczas kazdego elementu wesela np błogosławieństwo lub przywitanie na sali chlebem i solą zróbcie w takim miejscu aby fotograf miał gdzie stanąć i aby można było bezpiecznie rzucić kieliszkami za siebie na szczęście itd

Czytaj dalej...

Fotografia Reportażowa

Wszelkie eventy i wydarzenia są ważne dla wizerunku firmy więc warto pomyśleć o dobrym fotoreportażu. Dokumentacja fotograficzna to oczywiście wspaniała pamiątka, za której pomocą możecie również zaistnieć w prasie i w Internecie.  Zdjęcia z eventów mogą być dobrym prezentem dla przybyłych gości u których na długo zapadną w pamięć.

Fotografia reportażowa dokumentuje, utrwala istotne momenty, oddaje atmosferę i charakter danego wydarzenia. Fotoreportaż to wiecej niż tysiąc słów, a na jego niepowtarzalność składają się właściwe ujęcie, zatrzymanie chwili, akcji, ruchu. Fotoreportaż to przedewszystkim funkcja dokumentalna to właśnie te ujęcia często przesądzają o tym jak uczestnicy zapamiętają to wydarzenie lub jak event zostanie zrelacjonowany przez media. dobra relacja fotograficzna pozwoli na przywrócenie wspomnień z mininych wspaniałych wydarzeń i na długo zapadnie w pamięć odbiorców.

Na dobry fotoreportaż składa się doświadczony fotograf który uchwyci najlepsze momenty które łatwo można przegapić, sprzet jakim dysponuje oraz świadomość potrzeb klienta.
Oferuję obsługę fotograficzną :

   - konferencji, kongresów, seminariów.
   - szkoleń i imprez firmowych oraz imprez integracyjnych.
   - bankietów, bali, gal.
   - imprez masowych i plenerowych (wystawy, festiwale, festyny).
   - imprez kulturalnych (koncerty, spektakle teatralne).
   - imprez sportowych

To dobra oferta dla wszystkich zespołów które chcą się pokazać szerszemu gronu przez dobre fotografie z koncertów  które oddadzą atmosfere ich występów.

Galeria fotografii reportażowej

Czytaj dalej...

Jak znaleźć i wybrać fotografa ślubnego

Ślub to wyjątkowe wydarzenie dla Młodej Pary, jednak dzień ślubu szybko się kończy, a to co  pozostaje to wspomnienia i …zdjęcia, czasem film. Jak zatem sprawić, by ta pamiątka była pamiątką na całe życie, którą chętnie będzie się oglądać, a kiedyś pokazywać dzieciom ?

Aby ułatwić wybór przyszłym parom młodym wybór fotografa ślubnego postanowiłem opisać swoje przemyślenia i doświadczenia w mini poradniku, mam nadzieję że komuś to pomoże. Zaczynajmy :

Po co fotograf na ślubie ??

Piekny wystrój sali, piękna sukienka czy szampańska zabawa weselników pozostaną z czasem tylko mglistym wspomnieniem tych wspaniałych chwil. Fotografie przetrwają całe lata i będą najlepszą pamiątką tego wspaniałego dnia do której można powrócić w każdej chwili.

Ok, a więc fotograf jest potrzebny, ale każdy przez chwilę tak myśli: "zaoszczędzimy 1500 zł albo więcej, bo przecież "wujek" robił ładne zdjęcia". Na szczęscie taka myśl jest tylko przez chwilę i większość par dochodzi do wniosku, że jednak nie jest to dobre rozwiązanie – ale dlaczego ?

Przede wszystkim gość na weselu jest po to by się bawić, tańczyć i brać udział w zabawach. "Wujek" chociaż zrobił kilka ładnych zdjęć kwiatków w ogrodzie czy też ładny zachód słońca może nie być specjalistą w fotografii ślubnej która rządzi się swoimi prawami. Ważniejsze jednak jest to, że zawodowy fotograf to przedew szystkim inna jakość, doświadczenie i ciężka praca, którą mamy prawo egzekwować.

Dlaczego to tyle kosztuje i skąd te różnice w cenie ??

Czy fotograf naprawdę "aż tyle" kosztuje?? Posłużę się się prostym porównaniem tort weselny załóżmy ze kosztuje 400zł, a cieszy oko i podniebienie mniej niż 15 min, a zakładając że zdjęcia zostają jako pamiątka do końca życia to ile powinny kosztować ?? z suknią ślubną jest podobnie wypożycza /kupuje się ją na bardzo ograniczony czas , a są to nie małe pieniądze, a zdjęcia zostają z nami jako pamiątka na całe życie! Zawodowy fotograf to doświadczenie i odpowiedni sprzęt którego wartość nie raz idzie w dziesiątki tysięcy, to również odpowiednie zabezpieczenie na wypadek awarii sprzętu tzw backup, to również szkolenia kursy aby był możliwie najlepszy w tym co robi. Kwota jaką młoda para chce przeznaczyć na fotografa to zależność możliwości finansowych i wymagań co do zdjęć. Dla jednych liczy się że coś tam będzie i starczy jako pamiątka inni z kolei uważają że cena nie jest najważniejsza przy tak szczególnym dniu , w końcu ślub bierze się raz w życiu.

Dlaczego trudno jest porównać oferty fotografów? Zazwyczaj operują oni różnymi pakietami usług. Jedni wykonują plener lub plenery w zupełnie inny dzień, a inni w czasie wesela. Część fotografów oddaje parze młodej płyty DVD ze zdjęciami, a wybrani przygotwują bardzo pracochłonne foto-ksiązki. Warto na początku przyjąć sobie założenia usługi jakiej oczekujemy, spisać to bardzo szczegółowo i prosić o wycenę dokładnie tej usługi. Należy pamiętać że obok ceny ważna jest jakość pracy wybranego przez Was zawodowca, zdjęcia zdjeciom nie równe.

 Gdy już wiemy dlaczego wynajmujemy fotografa warto wiedzieć kiedy i gdzie szukać ?

Oczywistym jest że im wcześniej zaczniecie szukać fotografa tym lepsze oferty będziecie mieli do wyboru. Średnio pary młode rezerwują terminy w przedziale czasowym od 14 do 6 miesięcy przed planowaną datą ślubu. Jeśli znaleźliście fotografa i chcecie, aby to on zatroszczył się o fotografie na Waszym ślubie zgłoś się do niego najszybciej, jak to możliwe. Istnieje duże prawdopodobieństwo że im dłużej będziecie zwlekać z wyborem tym mniejsze są szanse na wybór tego najlepszego dla Was.

Gdzie szukać ? Każdy szanujący się fotograf ma teraz swoje internetowe portfolio, ale zanim zaczniecie przeszukiwać internet najpierw popytajcie znajome pary, które mają już ślub za sobą. To bardzo dobry sposób lecz pamiętajmy jednak, że oczekiwania co do zdjęć i gusta są różne, dlatego podstawą naszych poszukiwań musi być wgląd do portfolia. Możecie swobodnie wypytać swoich znajomych, jak dany fotograf wywiązywał się ze swoich obowiązków, czy był punktualny, miał dobrą wizję sesji, czy nie przeszkadzał zbytnio w czasie ślubu i wesela, jak szybko dostarczył gotowe fotografie.

Gdy już wybraliście kilku kandydatów warto się z nimi spotkać i porozmawiać. Oto kilka spraw o które warto zapytać podczas spotkania z fotografem:

- Czy dysponuje odpowiednim sprzętem i backupem na wypadek awarii ??[to że aparat się nie popsuł nie znaczy że nie może się zepsuć,a raczej nie chcecie aby to się stało właśnie na Waszym weselu ]

- Czy ma zgodę na fotografowie w kościołach? [ Diecezje raz lub kilka razy do roku organizują odpowiednie kursy i lepiej uniknąć sytuacji, kiedy ksiądz nie zgodzi się, aby fotograf wyciągnął aparat w kościele, ponieważ nie ma odpowiedniego kursu.]

- W spotkaniach z firmami świadczącymi usługi foto-video warto się zapytać czy zdjęcia które oglądaliście to są zdjęcia fotografa który będzie na waszym slubie, np. często zdarza się tak że firmy pokazują najlepsze zdjęcia innego fotografa niż ten który będzie na Waszym ślubie lub też ludzi którzy już od dawna tam nie pracują.

Umowa czy jest naprawdę potrzebna i co w niej powinno się znaleźć ?

 Umowa pozwoli dokładnie omówić wszystkie aspekty współpracy oraz zachować cenę. Dobrze spisana umowaj jest po to by chronić obie strony, a nie ograniczać.

W umowie powinno być zawarta klauzula że w dniu ślubu pojawi się wybrany przez nich człowiek, a nie np. inny fotograf zatrudniony w danej firmie. Oprócz ceny i danych osobowych oraz kontaktowych powinien być również zawarty termin i miejsca wykonania usługi oraz oddania gotowych zdjęć, forma w jakiej otrzymacie zdjęcia [ czy sa to tylko plyty czy drukowane zdjecia czy albumy ] czy w cenie zawarty jest plener ślubny. Zapłatę rozbijcie na dwie części, zaliczkę i zapłatę ostateczną. Zaliczka płatna przy podpisywaniu umowy, a zapłata będzie płatna dopiero po otrzymaniu wszystkich elementów oferty zawartych w umowie.

Pamiętajcie, aby wnikliwie przeczytać cały dokument ! Jeśli fotograf nie będzie chciał podpisać umowy, to poważnie zastanówcie się nad jego wyborem. 

Czytaj dalej...

Fotografia Ślubna

Fotografia ślub to wszystko co ważne i nieuchwytne to emocje, ruch, gest zawieszony w próżni to niedokończone słowo ale przede wszystkim to doświadczenie i maksimum czujności by patrzeć widzieć i nie uronić nic z tego.

To co Wam oferuję, to kreatywna forma fotoreportażu, która pozwala zatrzymać w kadrach Wasz dzień, Wasze chwile, Wasze emocje w niebanalnym stylu. Utrwalona w obrazach historia o emocjach, miłości,  rodzinie i przyjaciołach to pamiątką na długie lata.

Podczas wykonywania zdjęć staram się być niezauważony, aby wydarzenia mogły toczyć się w swoim rytmie, bez mojej ingerencji po to by zdjęcia były naturalnym i prawdziwym obrazem wspomnień. Reportaż ślubny, który oferuję,to przede wszystkim jakość, nie ilość. Każdego ujęcie to indywidualne spojrzenie, a to wszystko po to by każde o czymś opowiadało i wzruszało nawet po wielu latach

Oferuję wykonanie pełnego reportażu z dnia ślubu i plener. Reportaż obejmuje pełną relację począwszy od przygotowań, poprzez błogosławieństwo rodziców, uroczystości kościelne lub urzedzie stanu cywilnego do wesela – oczepin.

Wynikiem mojej pracy jest płyta lub płyty dvd w eleganckim etui z odpowiednio przygotowanymi zdjęciami. Oczywiście istnieje możliwość przygotowania dla państwa pięknych albumów ze zdjęciami.

Posiadam uprawnienia do fotografowania w kościele. Zdjęcia wykonuje na terenie całego kraju.

W celu otrzymania szczegółowej oferty fotografii ślubnej, proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny i podanie szczegółów [ data, miejsce, oraz co ma wejść w skład oferty np błogosławieństwo, przygotowania itd].

Zapraszam do przeczytania mojego poradnika "Jak wybrać fotografa ślubnego"

Galeria fotografii ślubnej

Czytaj dalej...

Fotografia Rodzinna

Fotografia rodzinna to przedewszystkim miło spędzony czas z rodzina podczas którego zatrzymam dla Was wspólne chwile i usmiechy. Niezależnie od pory roku możemy przeprowadzić sesję w plenerze. Na Waszym ulubionym placu zabaw, boisku czy łące lub parku,  wybór miejsc jest ogromny. W plenerze można pograć w piłkę, pobiegać, porzucać się śnieżkami czy po prostu powygłupiać się na łące.

Fotografia dziecięca to wspaniały prezent dla babć i dziadków, aby zawsze mogli cieszyć się widokiem swoich wnuków. To również wspaniała pamiątka dla rodziców dokumentująca rozwój ich pociech. Wykonuję sesje dzieci w każdym wieku. Każda okazja jest dobra. Pierwsze pół roku, roczek, urodziny, chrzciny itp czyli chwile, które warte są zapamiętania, zwłaszcza dla rodziców. Czas biegnie, zdjęcia pozostaną jako pamiątka na zawsze.

Pociechy bardzo szybko rosną, a młodzi, przejęci rodzice szybko zapominają jaki był na samym początku ich największy skarb. Warto uchwycić ten spokój i kruchość małego człowieka, abyście później mogli usiąść i patrząc na fotografie powspominać ten niezwykły czas podekscytowania i nieprzespanych nocy.

Sesja ciążowa to jedyna możliwość zatrzymania czasu związana z tym wspaniałym okresem życia. Pokaże na fotografiach kobiece piękno jak i pozytywne emocje związane z tym stanem.

Zawsze zachęcam do zabrania ze sobą własnych dodatkowych gadżetów, aby zdjęcia były bardziej zindywidualizowane bardziej Wasze.

Galeria fotografii rodzinnej

Czytaj dalej...

Sesje zdjęciowe to odpowiednie miejsce, to pomysł i światło optymalnie dobrane do charakteru zdjęć, które możliwie dobrze pomoże przedstawić osobowość modeli lub realizowany scenariusz. Sesje to nie tylko same zagadnienia techniczne to również dobra atmosfera dużo śmiechu i zabawy, ale też ciężka praca dlatego staram się moje wskazówki przekazywać jasno precyzyjnie i bezpośrednio. Aby uniknąć zaskoczenia i wszelkich niejasności przed sesją albo przed każdym nowym etapem sesji informuję modela o tym jakie zdjęcia chce zrobić.

Sesje zdjęciowe to międzyinnymi oferta dla modelek i modeli które mogą wzbogacić ich portfolio lub pokazać ich potencjał gdy zechcą aktywnie uczestniczyć w świecie fotomodelingu. Jednak sesje zdjęciowe to nie tylko oferta dla modelek i modeli to przede wszystkim oferta dla wszystkich Państwa którzy chcieliby mieć portret stworzony tylko dla własnej przyjemności, aby chociaż na chwilę zatrzymać czas i na przyszłości mieć wspaniałą pamiątkę. Ilu ludzi, tyle twarzy i portretów dlatego fotografia portretowa pod względem techniki wykonania czy kompozycji jest pojęciem niezwykle wszechstronnym.

Galeria zdjęć portretowych

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS