Jak znaleźć i wybrać fotografa ślubnego

Ślub to wyjątkowe wydarzenie dla Młodej Pary, jednak dzień ślubu szybko się kończy, a to co  pozostaje to wspomnienia i …zdjęcia, czasem film. Jak zatem sprawić, by ta pamiątka była pamiątką na całe życie, którą chętnie będzie się oglądać, a kiedyś pokazywać dzieciom ?

Aby ułatwić wybór przyszłym parom młodym wybór fotografa ślubnego postanowiłem opisać swoje przemyślenia i doświadczenia w mini poradniku, mam nadzieję że komuś to pomoże. Zaczynajmy :

Po co fotograf na ślubie ??

Piekny wystrój sali, piękna sukienka czy szampańska zabawa weselników pozostaną z czasem tylko mglistym wspomnieniem tych wspaniałych chwil. Fotografie przetrwają całe lata i będą najlepszą pamiątką tego wspaniałego dnia do której można powrócić w każdej chwili.

Ok, a więc fotograf jest potrzebny, ale każdy przez chwilę tak myśli: "zaoszczędzimy 1500 zł albo więcej, bo przecież "wujek" robił ładne zdjęcia". Na szczęscie taka myśl jest tylko przez chwilę i większość par dochodzi do wniosku, że jednak nie jest to dobre rozwiązanie – ale dlaczego ?

Przede wszystkim gość na weselu jest po to by się bawić, tańczyć i brać udział w zabawach. "Wujek" chociaż zrobił kilka ładnych zdjęć kwiatków w ogrodzie czy też ładny zachód słońca może nie być specjalistą w fotografii ślubnej która rządzi się swoimi prawami. Ważniejsze jednak jest to, że zawodowy fotograf to przedew szystkim inna jakość, doświadczenie i ciężka praca, którą mamy prawo egzekwować.

Dlaczego to tyle kosztuje i skąd te różnice w cenie ??

Czy fotograf naprawdę "aż tyle" kosztuje?? Posłużę się się prostym porównaniem tort weselny załóżmy ze kosztuje 400zł, a cieszy oko i podniebienie mniej niż 15 min, a zakładając że zdjęcia zostają jako pamiątka do końca życia to ile powinny kosztować ?? z suknią ślubną jest podobnie wypożycza /kupuje się ją na bardzo ograniczony czas , a są to nie małe pieniądze, a zdjęcia zostają z nami jako pamiątka na całe życie! Zawodowy fotograf to doświadczenie i odpowiedni sprzęt którego wartość nie raz idzie w dziesiątki tysięcy, to również odpowiednie zabezpieczenie na wypadek awarii sprzętu tzw backup, to również szkolenia kursy aby był możliwie najlepszy w tym co robi. Kwota jaką młoda para chce przeznaczyć na fotografa to zależność możliwości finansowych i wymagań co do zdjęć. Dla jednych liczy się że coś tam będzie i starczy jako pamiątka inni z kolei uważają że cena nie jest najważniejsza przy tak szczególnym dniu , w końcu ślub bierze się raz w życiu.

Dlaczego trudno jest porównać oferty fotografów? Zazwyczaj operują oni różnymi pakietami usług. Jedni wykonują plener lub plenery w zupełnie inny dzień, a inni w czasie wesela. Część fotografów oddaje parze młodej płyty DVD ze zdjęciami, a wybrani przygotwują bardzo pracochłonne foto-ksiązki. Warto na początku przyjąć sobie założenia usługi jakiej oczekujemy, spisać to bardzo szczegółowo i prosić o wycenę dokładnie tej usługi. Należy pamiętać że obok ceny ważna jest jakość pracy wybranego przez Was zawodowca, zdjęcia zdjeciom nie równe.

 Gdy już wiemy dlaczego wynajmujemy fotografa warto wiedzieć kiedy i gdzie szukać ?

Oczywistym jest że im wcześniej zaczniecie szukać fotografa tym lepsze oferty będziecie mieli do wyboru. Średnio pary młode rezerwują terminy w przedziale czasowym od 14 do 6 miesięcy przed planowaną datą ślubu. Jeśli znaleźliście fotografa i chcecie, aby to on zatroszczył się o fotografie na Waszym ślubie zgłoś się do niego najszybciej, jak to możliwe. Istnieje duże prawdopodobieństwo że im dłużej będziecie zwlekać z wyborem tym mniejsze są szanse na wybór tego najlepszego dla Was.

Gdzie szukać ? Każdy szanujący się fotograf ma teraz swoje internetowe portfolio, ale zanim zaczniecie przeszukiwać internet najpierw popytajcie znajome pary, które mają już ślub za sobą. To bardzo dobry sposób lecz pamiętajmy jednak, że oczekiwania co do zdjęć i gusta są różne, dlatego podstawą naszych poszukiwań musi być wgląd do portfolia. Możecie swobodnie wypytać swoich znajomych, jak dany fotograf wywiązywał się ze swoich obowiązków, czy był punktualny, miał dobrą wizję sesji, czy nie przeszkadzał zbytnio w czasie ślubu i wesela, jak szybko dostarczył gotowe fotografie.

Gdy już wybraliście kilku kandydatów warto się z nimi spotkać i porozmawiać. Oto kilka spraw o które warto zapytać podczas spotkania z fotografem:

- Czy dysponuje odpowiednim sprzętem i backupem na wypadek awarii ??[to że aparat się nie popsuł nie znaczy że nie może się zepsuć,a raczej nie chcecie aby to się stało właśnie na Waszym weselu ]

- Czy ma zgodę na fotografowie w kościołach? [ Diecezje raz lub kilka razy do roku organizują odpowiednie kursy i lepiej uniknąć sytuacji, kiedy ksiądz nie zgodzi się, aby fotograf wyciągnął aparat w kościele, ponieważ nie ma odpowiedniego kursu.]

- W spotkaniach z firmami świadczącymi usługi foto-video warto się zapytać czy zdjęcia które oglądaliście to są zdjęcia fotografa który będzie na waszym slubie, np. często zdarza się tak że firmy pokazują najlepsze zdjęcia innego fotografa niż ten który będzie na Waszym ślubie lub też ludzi którzy już od dawna tam nie pracują.

Umowa czy jest naprawdę potrzebna i co w niej powinno się znaleźć ?

 Umowa pozwoli dokładnie omówić wszystkie aspekty współpracy oraz zachować cenę. Dobrze spisana umowaj jest po to by chronić obie strony, a nie ograniczać.

W umowie powinno być zawarta klauzula że w dniu ślubu pojawi się wybrany przez nich człowiek, a nie np. inny fotograf zatrudniony w danej firmie. Oprócz ceny i danych osobowych oraz kontaktowych powinien być również zawarty termin i miejsca wykonania usługi oraz oddania gotowych zdjęć, forma w jakiej otrzymacie zdjęcia [ czy sa to tylko plyty czy drukowane zdjecia czy albumy ] czy w cenie zawarty jest plener ślubny. Zapłatę rozbijcie na dwie części, zaliczkę i zapłatę ostateczną. Zaliczka płatna przy podpisywaniu umowy, a zapłata będzie płatna dopiero po otrzymaniu wszystkich elementów oferty zawartych w umowie.

Pamiętajcie, aby wnikliwie przeczytać cały dokument ! Jeśli fotograf nie będzie chciał podpisać umowy, to poważnie zastanówcie się nad jego wyborem. 

Więcej w tej kategorii:

Kilka rad dla Młodej Pary »